október 14 2017 0Comment

Ako na hypotéku a stavať dom postupne

Ako na hypotéku a stavať dom postupne

Ako na hypotéku a stavať dom postupne, chceli by ste vymeniť byt alebo dom za novučičkú novostavbu.  No nemáte dostatok vlastných finančných prostriedkov?

Riešením je v tomto prípade hypotéka na stavbu rodinného domu. Ide o dlhodobý a účelový úver hypotekárneho typu, vďaka ktorému môžete postaviť dom od základov a postupne aj bez nutnosti investovania vlastných peňazí.

Každé obdobie je vhodné na kúpu či výstavbu rodinného domu ako aj na jeho financovanie. Aktuálne je možné si požičať bez väčších problémov do 80 % hodnoty nehnuteľnosti, ktorou sa za hypotéku ručí. To však platí už pri skolaudovaných nehnuteľnostiach, nie pri pozemkoch.

Tam závisí najviac od toho, kde sa daný pozemok nachádza a či ide naozaj o bonitnú parcelu.

Máme pre Vás riešenie. Úplné zabezpečenie stavby.

Ponúkame príležitosť len pre Vás!!!
Stačí ak máte ušetrených 10% a na zvyšok Vám ukážeme riešenie!

Ako postupovať? Chcete mať lepšie možnosti?

V prípade zabezpečených finančných zdrojov vieme zahájiť výstavbu v krátkom čase „bez nutnosti zloženia zálohy“.

Stavebné dielo počas výstavby bude naša spoločnosť financovať z vlastných zdrojov.

Vyplatenie stavebného diela prebehne až po ukončení jednotlivých celkov – etáp.

  • Financovanie nami realizovaného rodinného domu alebo iného stavebného diela prebieha vždy podľa dopredu dohodnutých podmienok, ktoré sú zakotvené v zmluve o dielo.
  • Pri iných stavebných dielach a rozsiahlych rodinných domoch je finančná náročnosť taktiež zakotvená v zmluve o dielo a podložená záväzným položkovým rozpočtom.

Každá banka k tomu však pristupuje individuálne. Nie všetky bankové inštitúcie prihliadajú len na to, či sa daný pozemok napríklad nachádza v meste a má vysokú hodnotu.

Ako na hypotéku a stavať dom postupne

Hypotéka na pozemok aj na stavbu domu

Banky požičiavajú hypotéky nielen na kúpu už hotovej nehnuteľnosti, ale aj na jej stavbu. Požičať si môžete dokonca aj na stavebný pozemok, hoci v tomto prípade môže v niektorých prípadoch vzniknúť problém s výškou zabezpečenia.

Ak kupujete dom na kľúč, je tu ideálne obdobie na začiatok výstavby. Zároveň, ak si potrebujete na stavbu požičať od banky, môžete využiť rôzne akcie, ktoré sú v ponuke. Rovnako je aj rekonštrukciu bývania.

Alternatívnym riešením môže byť dočasne založiť inú nehnuteľnosť, napríklad rodičovský byt alebo dom. V takomto prípade bude banka spokojná, že záložné právo sa vzťahuje na dostatočne bonitnú nehnuteľnosť, a vy zároveň budete mať peniaze na kúpu stavebného pozemku.

3 kroky, ako vám môže banka výstavbu domu postupne zafinancovať:

1. Musíte si kúpiť pozemok. Na ten vám banky požičajú zvyčajne 50 – 70 % z jeho hodnoty. Preto je potrebné, aby ste mali časť vlastných prostriedkov alebo aby ste mohli založiť aj ďalšiu nehnuteľnosť.

2. Pred začiatkom stavby si musíte vybaviť stavebné povolenie. Bez neho nemôžete začať stavať, ani požiadať o úver na výstavbu. Vybavenie povolenia riešite na príslušnom stavebnom úrade a môže to trvať 30 dní, no pokojne aj 6 mesiacov, keďže k nemu potrebujete veľa potvrdení a dokladov od rôznych spoločností.

3. Ak už vlastníte pozemok a máte vydané stavebné povolenie, v banke môžete požiadať o hypotéku. Jej čerpanie bude pravdepodobne postupné a peniaze vám budú poskytované podľa toho, o koľko zvýšite hodnotu vášho domu s pozemkom.

Štandardne banka púšťa jednotlivé tranže (časť z celkovej finančnej pomoci) do 70 až 80 % z aktuálnej založenej hodnoty a posledné čerpanie prebehne až po kolaudácii nehnuteľnosti.

Dokladovanie jednotlivých tranží:

Niektoré banky vyžadujú faktúry, inde stačia aktuálne fotografie a položkový rozpočet. Aj to môže byť jedným z faktorov, podľa ktorých by ste mali vyberať banku.

Napríklad Tatra banka pri výstavbe od klienta požaduje k jednotlivým tranžiam iba aktuálnu fotodokumentáciu a položkový rozpočet zrealizovaných prác.

Počas obdobia, kedy postupne čerpáte hypotéku, platíte banke len úroky za vyčerpanú časť. To znamená, že až keď dočerpáte celý úver začnete splácať úrok s istinou naraz.

Výhody vs. nevýhody – zhrnutie

Výhodou hypotéky na stavbu domu je možnosť v ideálnom prípade postaviť dom aj bez vlastných prostriedkov, prípadne len s určitou spoluúčasťou.

Keďže pôjde o hypotéku s dokladovaním účelu použitia peňazí, ide o klasický hypotekárny úver s výhodnými úrokmi, aké banky bežne reklamujú. Dokonca, ak splníte podmienky schválenia štátneho príspevku, môžete mať prvých 5 rokov aj nulový alebo takmer nulový úrok.


Filozofiou Genesis – pozemné stavby je vytvárať lepšie prostredie a budovať vysnívaný domov pre lepší život .

Naša jedinečnosť spočíva aj v individuálnom prístupe ku každému zákazníkovi, o ktorého sa stará náš tím.

Naším cieľom je zabezpečiť klientom komplexný finančný servis, preto sme pre Vás pripravili viac variantov, aby ste si mohli kúpiť Vašu vysnívanú nehnuteľnosť.

Chceli by ste už bývať vo vašom vysnívanom dome, ale nie ste na to finančne pripravení?

Nová príležitosť pre Vás!!!

Stačí ak máte ušetrených 10% a na zvyšok Vám ukážeme riešenie!

Dajte si šancu, aby ste si splnili svoj dom snov!

Myslíme na možnosti rozpočtu vašej rodiny a poradíme vám, ako okamžite financovať vaše potreby a bývanie prostredníctvom úveru tak, aby bol finančne výhodný.

webmaster