december 17 2017 0Comment

Bývajú lacnejšie ako v mestskom byte

Bývajú lacnejšie ako v mestskom byte

Bývajú lacnejšie ako v mestskom byte. Prvý dojem bol – pekný, obyčajný a jednoduchý. Po návšteve môžem povedať – je priestranný, zdravý a úsporný, príjemný a pohodlný. Má svoj príbeh, a preto je zaujímavý.

Ako vznikol nápad zvaný rodinný dom?

S manželom sme vyrastali v panelákoch a obaja sme boli „antidomové“ typy. Nedokázali sme si predstaviť žiť v dome (ja zo strachu, že som stále na prízemí) a muž zo starostil pre údržbu a náklady na bývanie v dome.

Zdravotné problémy v rodine nás však prinútil odsťahovať sa z mesta a dostali sme možnosť na pôvodnej záhradnej parcele s plochou 5,6 ára postaviť dom. Teraz vôbec neľutujeme starosti s tým spojené, je to veľká zmena, ale ak by som vedela skôr, čo všetko príjemné to prinesie, stavali by sme oveľa včaššie. V dome sa nenudíte, je to investícia na celý život (vrátane pekných zážitkov s rodinou) a niečo po vás zostane, tehla človeka prežije. Je to štvorizbový bungalov a bývame v ňom dva roky.

Ako to začalo?

Oslovili sme stavebnú firmu Genesis pozemné stavby. A kolotoč začal. Počas prvého kontaktu sme odprezentovali svoju predstavu o type domu a našich finančných možnostiach.

Obratom sa k nám pridal projektant zo spolupracujúcej firmy f-project. Projekčná a architektonická kancelária nám predložila návrh – projekt nášho budúceho domu.  Už tu bola len otázka financií. Mali pre nás riešenie. Financovanie výstavby domu realizovanú našou spoločnosťou GENESIS . Nasledovalo stretnutie s hypotekárnym špecialistom a bolo vybavené.

Po zladení otázok okolo použitých stavebných materiálov v spolupráci so stavebnou firmou Genesis pozemné stavby. Po dojednaní otázok nám stavebná firma predložila rozpočet a hurá do práce. Počas výstavby sa snami ako projektant tak aj staviteľ neustáli radili ako a či nám vyhovuje spôsob pokračovania výstavby. Priebežne zohľadňovali naše pripomienky a spolupráca bola naozaj výborná. Takáto spolupráca trvala až do úspešného dokončenia stavby a odovzdaniu domu. Viem len odporúčať.

V čom je toto lepšie v porovnaní s vaším predchádzajúcim bývaním?

Bývajú lacnejšie ako v mestskom byte. Výrazne sa zlepšila kvalita nášho života. V dome si môžeme robiť doslova čo chceme – absolútna sloboda pohybu a zvuku. Väčší životný priestor pre všetkých členov rodiny, môže tu kedykoľvek prespať nečakaná návšteva. Z domu je blízko k prírode, záhrade, môžeme mať zvieratá. Viac sa chodíme prechádzať.

Keď sme sa sem nasťahovali, tak som aj cez deň počúvala ticho. A vždy máme kde zaparkovať, keď prídeme z práce.

Z akého materiálu je postavený?

Základným materiálom je tehla. Zateplenie tvorí polystyrén s hrúbkou 10 cm. Škridla na streche je taktiež z pálenej tehly. Okná sú trojkomorové plastové.  Podlahové kúrenie je iba na prízemí. Na prvom poschodí je jeden rebríkový radiátor, ale nezapíname ho. Podlahy v interiéri sú z laminátu s hrúbkou 3 mm s imitáciou dreva. Podlahy v kúpeľni, vstupnej hale, na terase a v technickej miestnosti pokrýva keramická dlažba.

Dlažby v exteriéri, resp. chodníky sú tiež z pálenej tehly, takisto aj na plote je tehlový obklad (podklad tvoria debniace tvárnice).

Strop nad prízemím je drevený. Z hľadiska akustiky je v pohode. Ak sa hore vyslovene neskáče, iba chodí, tak to takmer nepočuť. Strecha je zateplená minerálnou vlnou. Celkovo preferujeme prírodné materiály – aby sme boli v harmónii s prírodou. Nákupy realizovala stavebná firma, neboli s tým žiadne problémy.

Aké sú vaše skúsenosti s tepelnou pohodou v zime, aké v lete?

Vďaka dobrému zatepleniu nepociťujeme prehrievanie ani v podkroví. Pri dlhotrvajúcich horúčavách sme využívali možnosť prepnúť čerpadlo na chladenie, takže studená voda, ktorú vháňalo do podlahy, chladila. Vonku bolo niekedy aj 38 °C, dom si vnútri udržoval 25,5 °C. V zime vykurujeme iba prízemie a úplne to stačí, na poschodie ide teplo z kozuba. V obývačke si tiež dokurujeme kozubom, kúrime drevom.

Ak by ste mali stavať ešte raz, čo by ste zmenili? Čo odporúčate ostatným čitateľom?

Tehlu nepochybne odporúčam, v našom okolí sme dostali na ňu dobré referencie, ktoré sa nám aj potvrdili. Dnes už by sme postavili svoj dom z nových tehál T Profi, ktoré sú plnené minerálnou vlnou. Takže namiesto vonkajšieho zatepľovacieho polystyrénu by sme zateplenie riešili modernejšie a pri stavbe by sme použili túto novinku.

Pocítili ste aj nejaké negatíva nového bývania?

Výber stavby domu na kľúč len schvaľujem. Aj výber projektanta a stavebníka bola dobrá voľba, vrelo doporučujeme. Daňou za pokojné bývanie sú väčšie vzdialenosti od mesta – do práce nám to trvá autom asi 40 minút. No a cena bývania. Pre stavbu sme predali byt a zobrali sme si úver na 20 rokov. Ale bolo to naše slobodné rozhodnutie, neľutujeme to.

webmaster