december 17 2017 0Comment

Aká by mala byť cena domu na kľúč

Aká by mala byť cena domu na kľúč

Koľko Vás bude stáť stavba rodinného domu

Aká by mala byť cena domu na kľúč? Túto otázku sa zrejme pýta každý, kto sa rozhodne ísť do stavby rodinného domu. Pravda je taká, že nie je možné na túto otázku presne odpovedať, ale dá sa na základe istých zjednodušení relatívne zodpovedne odhadnúť cena za m2 stavby rodinného domu.

Koľko to teda bude stáť?

Uvažovať budeme o rodinnom dome (ďalej len „RD“) so štandardnými certifikovanými materiálmi, žiadne garážové výrobky dovezené z celého sveta bez preukázania pôvodu. Všeobecne povedané, taký rozumný stred, kde máte istotu dobrej kvality za dobrú cenu. Žiadne dizajnové kusy alebo exkluzívne výrobky, ale produkty, ktoré majú dobrý pomer kvalita / cena.

Keďže uvažujeme o výstavbe nového rodinného domu, na základe predpisov platných pre novostavby musíme uvažovať o nízkoenergetickom dome (kategória A1). Bežne dostupné murovacie materiály sú dnes tepelno-technicky pomerne dobré, preto pri použití dodatočného zateplenia hrúbky 120-160 mm nebudeme mať problém splniť platné predpisy.

Hlavné prostriedky vynaložené navyše oproti domom stavaným pred pár rokmi sú v lepších oknách ( kvalitnejšie rámy a použitie izolačných trojskiel ) a v pridaní hrúbky tepelnej izolácie do strechy a podlahy domu.

Odhadovaná cena takéhoto domu postaveného „na kľúč“ sa pohybuje niekde medzi 900 – 1100 €/m2. Úplne zjednodušene môžeme uvažovať cenu 1000 €/m2 stavby RD na kľúč. To je suma, s ktorou sa dobre matematicky pracuje, nakoľko Vám postačí posunúť desatinnú čiarku o tri miesta doprava z celkovej úžitkovej plochy domu. Tak napríklad dom o veľkosti 100m2 Vás bude stáť „na kľúč“ približne 100 000 €.

Treba si uvedomiť,

že cena RD nenarastá lineárne, dom o výmere 70 m2 Vás vyjde v prepočte na 1m2 úžitkovej plochy drahšie ako dom o veľkosti 120m2. Tento fakt je spôsobený potrebou technologického jadra v malom aj veľkom dome (kuchyňa, kúpeľňa a WC), rozvodov vody, kanalizácie a plynu, ktorých dĺžka nenarastá úmerne s metrážou RD.

Najdrahšie miestnosti

v RD sú kuchyňa a kúpeľňa. Ak máte jednu kuchyňu a kúpeľňu v malom aj väčšom dome, najväčšie investičné náklady budú cca rovnaké pre oba domy. Z toho vyplýva lepšia cena za stavbu 1m2 väčšieho domu oproti domu menšiemu. Rovnako je to aj s bytmi, kde cena za 1m2 zákonite klesá so zvyšujúcou sa úžitkovou plochou bytu. Samozrejme za predpokladu rovnakého štandardu výstavby.

Do uvedenej veľmi zjednodušenej ceny 1000 €/m2 sú teda započítané všetky práce potrebné ku kolaudácii vrátane sanity (umývadla, WC misy, vane, sprchové kúty), obkladov, podláh a interiérových dverí. V cene nie je započítaná kuchynská linka so spotrebičmi, žiadny nábytok, oplotenie domu, prípojky na inžinierske siete (väčšinou sú už na pozemku vybudované).

Rovnako uvažujeme o výstavbe na rovine, svahovité podmienky značne predražujú základy, ich cena navyše oproti rovinatému terénu sa dá odhadnúť iba podľa konkrétnych podmienok toho ktorého pozemku.

f-project

– projekčná a architektonická kancelária sa od svojho vzniku zaoberá komplexnými projekčnými prácami prevažne v oblasti budov na bývanie.

 Svojpomoc vs. stavba na kľúč

Veľa ľudí si myslí, že svojpomocnou výstavbou dokážu ušetriť obrovské finančné prostriedky až do výšky cca 40% nákladov stavby. Toto môže byť teoreticky pravda iba v prípade predraženej ponuky zo strany generálneho dodávateľa stavby.

Dobrá stavebná firma

musí byť schopná nakúpiť stavebné materiály lacnejšie ako Vy, aj keď Vám ich predá za cenu len mierne výhodnejšiu ako keby ste ich kupovali sami ako fyzická osoba. Cenu práce jednotlivých ľudí na stavbe vie stavebná firma takisto vybaviť lacnejšie ako Vy, samozrejme si musí k tomu pripočítať svoju maržu a zisk. Zisk stavebných firiem, ktoré stavajú rodinné domu na kľúč sa podľa našich skúseností pohybuje niekde na úrovni 15 – 20% z celkovej ceny domu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak nie je zhotoviteľ (stavebná firma) príliš chamtivý, dokáže Váš dom postaviť lacnejšie ako Vy. Toto platí samozrejme len za predpokladu, že si rátate aj svoj vlastný čas a náklady (auto, telefón..). Ak máte veľkú a ochotnú rodinu, ktorá Vám príde zadarmo stavať dom, tak potom Vás môže vyjsť oveľa lacnejšie. Otázna je však kvalita vyhotovenia, pretože manuálne schopnosti ľudí od čias nástupu počítačov prudko klesajú.

GENESIS POZEMNÉ STAVBY

je stavebná spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami ponúka výstavbu rodinných domov po celom Slovensku za rozumnú cenu. Ponúkame výstavbu rodinných domov, ktoré spájajú komfort, kvalitu stavebných konštrukcií, energetickú a finančnú úspornosť, efektivitu len za 800,-€ za m2 úžitkovej plochy.

Svojpomocnou stavbou domu

nebudete mať ani záruku na mnohé jej časti, všetky prípadné chyby vyplývajúce zo stavby si potom budete musieť riešiť sami. Z praxe môžeme povedať, že chyby na stavbe určite vzniknú, ide len o to, aby ich bolo čo najmenej a boli čo najrýchlejšie odstránené. Opäť je tu výhoda v generálnom dodávateľovi (stavebnej firme), ktorý ak máte dobre sformulovanú zmluvu, prípadne máte zábezpeku vo forme zádržného, bude motivovaný tieto nedostatky rýchlo riešiť, aby neplatil zbytočné sankcie.

Ak staviate dom cez množstvo subdodávateľov, ktorých ste cenovo maximálne stlačili, určite počítajte s ich následnou neochotou riešiť nedostatky a vzájomným prehadzovaním viny z jedných na druhých, takže sa k vinníkovi len tak ľahko nedopátrate.Príklad menšieho rodinného domu

z nášho katalógu projektov. Jednoduchá sedlová strecha, obdĺžnikový pôdorysný tvar, ako aj použité materiály predurčujú tento dom na jednoduchú svojpomocnú výstavbu.

 Príklad menšieho, ale zložitejšieho

rodinného domu, menej vhodného na svojpomocnú výstavbu. Ide o rôzne výškové úrovne strechy, väčšiemu previsu strechy ako aj rohovému oknu v obývačke a iným členenia.

 Poschodové rodinné domy

sú náročnejšie na svojpomocnú výstavbu. Ale na druhej strane šetria priestor na pozemku a sú celkovo energeticky úspornejšie vďaka svojmu kompaktnejšiemu tvaru.

 

 


Záver na základe našich skúseností

odhadujeme, že len okolo 15-20% ľudí dokáže svojpomocou (organizovaním partií, jednotlivých remeselníkov a materiálu) ušetriť financie, oproti dobre dojednaným podmienkam s jedným generálnym dodávateľom. Ušetrené financie za výstavbu sa spravidla hýbu v rozmedzí 10-20% celkovej ceny diela. Cenou za túto finančnú úsporu je vynaloženie veľkého úsilia a času.

Zároveň Vám hrozí riziko, že konečný účet za stavbu môže byť vyšší, ako ste predpokladali. Preto si treba všetko dobre zvážiť, spísať na papier a potom urobiť finálne rozhodnutie. Faktom je, že staviate prvý dom. Len veľmi ťažko správne odhadnete, čo všetko Vás bude čakať na ceste k Vášmu bývaniu.

webmaster