február 19 2017 0Comment

Štýly a farby modernej fasády

Štýly a farby modernej fasády.

Vzhľad fasády rodinného domu zvyčajne odzrkadľuje štýlové preferencie, obľúbenú paletu farieb, ale aj životný štýl svojich majiteľov. Ale! Pri plánovaní a výbere tej správnej fasády pre váš domov, majte vždy na pamäti nie len vizuálnu atraktivitu jej povrchových materiálov, ale aj jej funkčnú zložku. Použitá fasádna omietka či obklad by mali dom chrániť pred vlhkosťou, mali by byť odolné voči korózii a iným poškodeniam vznikajúcim vplyvom veľkého mrazu, tepla, vlhkosti a nemali by byť škodlivé pre zdravie ani prírodu. Na výbere si preto dajte záležať. Veď práve na základe vonkajšieho vzhľadu domu si o ňom utvárame prvý dojem. 

 Výber štýlu novej fasády

Pri výbere celkového štýlu fasády vášho domu, je dôležité vziať do úvahy niekoľko podstatných faktorov, a to klímu, prírodné prostredie, územné špecifiká miesta, kde dom stojí, vzhľad susedných domov a budov a napokon, vašu túžbu splynúť s okolitým prostredím, alebo naopak, vystúpiť z davu a zaujať.

Keď hovoríme o štýle a dizajne vonkajšej fasády domu, pamätajte, že tie závisia najmä od vašej či architektovej fantázie, a teda tu žiadne pevne stanovené pravidlá nemusia platiť. Vďaka tomu je vzhľad modernej fasády často mixom dvoch a viacerých štýlov, ktoré však vždy dokonale ladia.

Vidiecky štýl v dizajne fasád rodinných domov

Osobité vlastnosti národnej kultúry, umenia a teritoriálnych území sa často odrážajú aj v spôsobe výstavby a prevedenia fasád rodinných domov v rôznych krajinách. Kozmopolitizmus v architektúre ale viedol až k tomu, že neexistujú prakticky žiadne obmedzenia týkajúce sa používania určitých prvkov národnej identity mimo štátu. Preto aj vy neváhajte a skúste sa zamyslieť, či práve pre váš dom neexistuje riešenie v duchu využitia prvkov z iných kultúr. Nie však na úkor toho, že vzhľad fasády nezapadne do okolia.


Pokiaľ túžite po fasáde vo vidieckom štýle, siahnite po materiáloch, ktoré ho asi najviac charakterizujú, a teda kameň a drevo. Tento štýl fasády je vhodný najmä pre domy postavené mimo veľkých miest, v blízkosti lesov a hôr, v obklopení prírodou.

 Súčasťou trendu vidieckeho štýlu je štýl provensálsky, ktorý má Francúzske korene a v súčasnosti je veľmi obľúbený, najmä čo sa týka bytových doplnkov. Typickým znakom je teda práve spomenutý kameň, ale aj svetlé, chladnejšie farby fasády, ako napríklad biela, ktorú môžeme nazvať favoritom tohto štýlu. Vytvoriť kompletnú fasádu len z kameňa, hoci aj umelého nie je najlacnejšie, a preto sa využíva jeho kombinácia s inými materiálmi, napríklad drevom alebo klasickou omietkou.

Vidiecky štýl sa niekedy kombinuje aj s diametrálne odlišnými súčasnými štýlmi. Moderné technológie, jednoduchosť, strohosť, čisté línie a minimalizmus sa tak stretávajú s hladkosťou a teplom z prírodných materiálov.

Samozrejme vidiecky štýl sa nespája len s Francúzskom ale aj s prvkami z iných krajín. Na fasádach domov sa objavujú orientálne motívy, motívy typické pre alpské krajiny a mnoho ďalších.

 

Minimalizmus a industriálne prvky v dizajne fasád rodinných domov

Keď sa dostaneme z vidieckych oblastí do veľkých miest zistíme, že čoraz preferovanejší je práve minimalistický štýl a štýl využívajúci industriálne prvky. Pravidlom pri takýchto domoch je jednoduchý dizajn pokiaľ ide o geometriu stavby a jej fasádu. Na prvý pohľad je často ťažké určiť či ide o obytný dom alebo priemyselnú budovu. Zväčša len veľkosť domu a úprava jeho okolia naznačuje prítomnosť majiteľov domu. Typickým znakom sú tiež pomerne rozmerné okná.
Pri vytváraní domu v minimalistickom štýle siahnite po svetlejších fasádnych farbách. Veľké plochy rozličných materiálov tvoriacich fasádu by mohli v tmavých farbách pôsobiť ťažkopádne.
Industriálny alebo priemyselný štýl sa vyznačuje aj použitím opotrebovaných, nedokonalých materiálov, ktorým vdychujeme nový život. Často ide o chladné, surové materiály ako betón, oceľ, sklo a ďalšie.  Z farieb, ktoré môžete využiť na fasáde domu sú to napríklad medená, odtiene hnedej a sivej.

Výber správnej farby pre vašu fasádu

Farba, ktorú si zvolíte pre svoju fasádu môže zásadným spôsobom ovplyvniť vzhľad a dojem z celého domu. Ponúkame vám preto niekoľko tipov od odborníkov, ako postupovať pri výbere a využití farby na fasádu domu.

 

Zvýraznenie architektonických prvkov

Vhodne zvolená fasádna farba môže pomôcť zvýrazniť kľúčové architektonické prvky domu ako sú dvere, okná, žľaby a iné. Použitím rôznych farieb alebo odtieňov jednej farby vytvárajte jemné kontrasty, pracujte s hĺbkou a pre odvážnejší vzhľad využite kombináciu svetlých odtieňov s tmavými farebnými  tónmi.

Pokiaľ je dom príliš členitý udržujte farebnú paletu jednoduchú a čistú, prípadne zvýraznite len jeden zaujímavý architektonický prvok.

Rovnováha

Namiesto toho aby ste siahli po extrémne svetlej farebnej schéme pre vašu fasádu, ktorá môže pôsobiť nevýrazne, alebo naopak, po príliš tmavej, ktorá môže byť ťažká, vyskúšajte kombinácie týchto farieb a dodajte fasáde lepšiu farebnú rovnováhu. Napríklad pri tmavšej streche, zvoľte o niečo svetlejšiu fasádnu farbu.

Inšpirácia

Ako inšpirácia pre výber správnej farebnej schémy pre fasádu môže dokonale poslúžiť okolie vášho domu – záhrada, príroda, oplotenie a ďalšie. Môžete tak vytvárať jemné kontrasty alebo udržať  absolútnu harmóniu s okolím.

Konzistentnosť

Vždy namaľujte bočné strany domu a jeho prednú časť rovnakou farbou. Dodáte tak domu konzistentný vzhľad pri pohľade z ulice zo všetkých uhlov. Kreatívne sa môžete vyjadriť na zadnej strane domu aj to vždy v rámci medzí.

 

Zdroj: smalldesignideas.com

lifestyle.com

webmaster